Річний звіт директора про діяльність
закладу за 2022-2023 навчальний рік
Протягом 2022-2023 навчального року заклад працював згідно з Річним планом роботи Самбірського ліцею «Лідер» та Освітньою програмою Комунального закладу «Ліцей «Лідер» м. Самбора Самбірської міської ради Львівської області» на 2022/2023 навчальний рік.
Реалізуючи Концепцію Нової української школи, педагогічний колектив у 2022-2023 н.р. працював над створенням оптимальних умов для індивідуального розвитку, вияву творчих запитів учня, формування компетентної особистості з усвідомленою громадянською позицією та почуттям національної самосвідомості. У своїй роботі ліцей керувався Статутом закладу та чинними нормативно-правовими документами в галузі освіти.
Роботу закладу представляю за результатами комплексного самооцінювання відповідно до чотирьох напрямків внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності, за якими оцінюють роботу освітнього закладу експерти інституційного аудиту, а саме:
- Освітнє середовище закладу освіти.
- Система оцінювання здобувачів освіти:
- Оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників:
- Управлінські процеси закладу освіти.
Освітній процес у ліцеї розпочався відповідно до структури навчального року з 01 вересня 2022 року та тривав по 07 червня 2023 року. Навчання велося державною мовою. Робочий тиждень – п’ятиденка. Навчальні заняття організовані відповідно до розкладу занять за семестровою системою.
Оскільки однією з важливих умов для проведення освітнього процесу є безпечне та комфортне освітнє середовище, колектив ліцею постійно працював над його оновленням та покращенням. Територію закладу огороджено, убезпечено від доступу стороннього автотранспорту, на території немає «схованок», де учні можуть залишитися без нагляду дорослих. Територія закладу є достатньо озелененою. Облаштування приміщень закладу не становило загрози травмування учнів та працівників (неслизька підлога, належним чином встановлено меблі в навчальних кабінетах, незагромаджені коридори, сходи, евакуаційні виходи). Режим прибирання забезпечував чистоту та охайність місць спільного користування, коридорів та навчальних приміщень, спортивної зали. Ліцей дотримувався режиму провітрювання. Утримання туалетних кімнат відповідало санітарним нормам, оскільки в 2022 році реалізовано проєкт «Капітальний ремонт приміщень СШ № 10 по вул. Стуса, 8 в м. Самбір Львівської області», результатом якого став капітальний ремонт приміщень туалетів на ІІ та ІІІ поверхах: трьох туалетів на ІІ поверсі, (один з яких – для працівників) та двох – на ІІІ поверсі. Обладнання та сантехніка туалетів відповідають Санітарному регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров’я України від 25.09.2020 № 2205. З урахуванням чинних санітарно-гігієнічних вимог і правил перебування учнів у ліцеї у внутрішніх санітарних вузлах підведено до умивальників холоду та гарячу проточну воду, облаштовано туалетні кабінки, облаштовано окремий санвузол для працівників. Результатами проєкту стали покращення рівня комфорту перебування учнів у закладі; формування безпечного життєвого середовища ліцею.
Приміщення для харчування відповідає санітарно-гігієнічним нормам. Посуду вистачає на всіх учасників освітнього процесу.
Результати анкетування учнів, батьків щодо комфортного перебування в закладі освіти засвідчили, що більшості здобувачів освіти подобається перебування в закладі.
Заклад освіти підключений до високошвидкісного інтернету (більше 100 МБ/с), що забезпечило проведення якісного освітнього процесу у змішаному форматі та дозволило використовувати всі можливості глобальної мережі Інтернет та платформи дистанційної освіти Moodle. Через сайт ліцею та сторінку у фейсбуці заклад отримав можливість представити себе, свій колектив та його досягнення далеко за межами свого регіону.
Одночасно з’явилася можливість отримувати інформацію про вищі навчальні заклади України для проведення профорієнтаційної роботи. Мережа Інтернет стала доступною у більшості навчальних кабінетах закладу. Учні, які не мають можливості підготувати необхідну для навчання інформацію з використанням інтернету вдома, можуть це зробити в закладі.
Ліцей частково оснащений протипожежними засобами, а саме: вогнегасниками порошковими ВП-5-12, вуглекислотними ВВК-2-12 (дата останнього проходження технічного обслуговування вогнегасників – червень 2022 року).
Основним завданням сучасної школи, що підтверджується й поширюється Міністерством освіти і науки України та Міжнародною організацією ЮНІСЕФ, є створення безпечного освітнього середовища, а також забезпечення прав, свобод та інтересів дітей. З огляду на те, що створення концепції нового освітнього простору є надзвичайно складним завданням, у закладі діє «Кодекс безпечного освітнього середовища» (КБОС), згідно з Антибулінговою політикою, схваленою педагогічною радою (протокол № 1 від 31.08.2020), яка регулює стосунки між усіма учасниками освітнього процесу, Головною метою КБОС у школі в 2022-2023 н.р. було навчання дітей і дорослих безпечній взаємодії в освітньому процесі, а також захист дітей від насильства та зловживань з боку однолітків і дорослих (батьків, опікунів або працівників ліцею). У закладі створено комісію з протидії булінгу (цькуванню) в закладі (наказ від 31.08.2021 № 121 «Про створення комісії з протидії булінгу та затвердження Плану заходів щодо попередження та протидії булінгу»). У листопаді на засіданні методичної ради розглянуто питання «Формування безпечного освітнього простору, запобігання булінгу у закладі». На сайті закладу розміщено матеріали для здобувачів освіти та їхніх батьків з теми антибулінгу.
Робота закладу із запобігання дитячому травматизму упродовж 2022/2023 навчального року здійснювалась відповідно до чинних нормативних актів. У 2022 - 2023 навчальному році питання збереження життя і здоров’я учнів та запобігання випадкам дитячого травматизму розглядалося на засіданнях педагогічної ради, засіданнях шкільного методичного об’єднанння класних керівників.
Упродовж навчального року проводились Дні безпеки, бесіди та інші заходи з питань запобігання різних видів дитячого травматизму згідно з планами виховної роботи. У закладі оформлені стенди з попередження дитячого травматизму, розташовано плани евакуації на випадок пожежі. Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час освітнього процесу в закладі у 2022/2023 навчальному році щоденно контролювався адміністрацією.
У класних журналах були відведені сторінки для бесід із правил дорожнього руху, правил протипожежної безпеки, профілактики отруєнь, правил безпеки при користуванні газом, електроприладами, з вибухонебезпечними предметами, правил безпеки на водних об’єктах тощо. Вчителі проводили інструктажі з безпеки життєдіяльності на уроках, під час сигналу «Повітряна тривога», під час прогулянок, екскурсій, бесіди з попередження усіх видів дитячого травматизму перед виходом на осінні, зимові та літні канікули. Протягом 2022 - 2023 навчального року системно здійснювався контроль за виконанням вимог щодо безпеки життєдіяльності учнів, дотримання правил дорожнього руху, протипожежної безпеки під час освітнього процесу та в позаурочний час. У 2022-2023 н.р. не зафіксовано випадків травматизму учнів та працівників ліцею під час освітнього процесу.
Важливим аспектом збереження здоров’я учнів у 2022-2023 н.р. було створення умов для раціонального збалансованого харчування дітей протягом часу перебування у закладі. Організація харчування учнів закладу регламентувалася законами України «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» (зі змінами та доповненнями, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України), іншими нормативними документами. Згідно з вищезазначеними документами та затвердженого перспективного меню для учнів 1-4 класів було організовано гаряче харчування, яке відбувалося згідно з графіком у їдальні. Пільговим харчуванням було охоплено дітей з числа таких категорій:
- дітей з сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім ям» (за наявності довідки) - 16,
- дітей з сімей ВПО - 35;
- дітей під опікою, сиріт- 1;
- дітей, батьки яких учасники бойових дій - 82;
- учнів з ООП, які навчалися в інклюзивних класах - 3.
Здійснювався щоденний контроль за організацією харчування учнів за бюджетні та батьківські кошти згідно з актом та журналом обліку харчування, класні керівники вчасно повідомляли про наявність учнів особу, відповідальну за організацію харчування.
СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ
На початок 2022-2023 навчального року у закладі навчалося 919 учні, на завершення - 912.
Згідно з річним планом роботи освітнього закладу на 2022/2023 навчальний рік адміністрацією проведено аналіз досягнень учнів 1-11 - х класів за 2022/2023 навчальний рік.
За підсумками аналізу навчальних досягнень 2022/2023 навчального року:
- на основі вербального оцінювання переведено на наступний рік навчання 208 учнів 1-2 класів: 1-А - 32 учні, 1-Б – 29, 1-В – 29, 1-Г – 28, 2-А – 30, 2-Б – 30, 2-В – 30;
- на основі рівневого оцінювання переведено на наступний рік навчання 190 учнів 3-4 класів: 3-А – 33 учнів, 3-Б – 30, 3-В – 33, 4-А – 33, 4-Б –30, 4-В- 31;
- 94 учні 4-х класів завершили здобуття початкової освіти та отримали свідоцтво про початкову освіту.
Проведено підсумкове (семестрове та річне) оцінювання 90 учнів 5 класу: 5-А - 33 учні, 5-Б – 27, 5-В – 30, 86 - 6 класу: 6-А – 30 учнів, 6-Б – 31, 6-В – 25, 70 - 7 класу: 7-А – 29 учнів, 7-Б – 18, 7-В – 23, 86 – 8 класу: 8-А – 27 учнів, 8-Б – 29, 8-В- 30, 48 - 10 класу: 10-А класу -29 учнів, 10-Б – 19.
380 учнів 5-8, 10-х класів переведено на наступний рік навчання; 68 – нагороджено Похвальним листом «За високі досягнення у навчанні»: 9 – 6-х класів, 12 – 7-х, 17 – 8-х, 12 – 10-х.
72 учні завершили здобуття базової середньої освіти: 25 учнів 9-А класу, 20- 9-Б, 27 - 9-В;
15 учнів отримали свілоцтво з відзнакою про здобуття базової середньої освіти;
60 учнів завершили здобуття повної загальної середньої освіти, з них 9 – за екстернатною формою, їм видано свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти. 7 учнів нагороджено золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні», 2 - срібною медаллю «За досягнення в навчанні».
Учнівський контингент
Облік дітей і підлітків віком 6-18 років та дітей, яким до 01.09 поточного року виповнилося 6 років, що проживають на території обслуговування закладу, здійснювався згідно з
Інструкцією з обліку дітей і підлітків шкільного віку, що затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 року № 684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей шкільного віку та учнів»(наказ по закладу № 01-07/75 від 26.07.2021 «Про організацію ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів»).
У 2022-2023 навчальному році організоване індивідуальне навчання (педагогічний патронаж) 1 учня 6 класу.
Основними заходами зі збереження контингенту учнів у 2022/2023 навчальному році були:
- надання закладом якісної освіти. (2 учнів склали НМТ-2023 на 200 балів);
- контроль за відвідуванням учнями навчальних занять;
- організація освітнього процесу учнів, які тимчасово проживають за кордоном, за екстернатною формою;
- організація освітнього процесу учнів, які тимчасово проживають за кордоном, із застосуванням дистанційних технологій на платформі Moodle.
Усі діти мікрорайону були охоплені навчанням. Вживала дієві заходи щодо ознайомлення учнів та їхніх батьків з умовами зарахування до закладу, статутом, правилами трудового розпорядку. Класи сформовано відповідно до кількості поданих заяв про зарахування до закладу згідно з дотриманням санітарно-гігієнічних норм.
У закладі наявні:
- книга обліку руху учнів;
- класні журнали 1 – 11 класів;
- особові справи учнів.
Усі зазначені документи велися та зберігалися відповідно до Інструкції з діловодства у закладах загальної середньої освіти, яка затверджена наказом МОН України № 676 від 25 червня 2018 року.
Проведено роботу щодо збереження й розвитку шкільної мережі: у 2020-2021 кількість учнів – 806, у 2021-2022 – 833, у 2022-2023 – 919. Середня наповнюваність класів у 2021-2022 навчальному році становить 27, 8 учнів, а в 2022-2023 н.р. - 28, 7, що свідчить про те, що заклад надавав якісні освітні послуги, зумів організувати освітній процес за різними формами навчання із застосуванням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, є конкурентно спроможним навіть в умовах воєнного стану.
Реалізація освітньої програми
Навчальний план школи на 2022/2023 навчальний рік складено
- для 1-4-х класів - за Типовими навчальними планами початкової школи, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки за Концепцією Нової української школи від 21.03.2018 №268;
- для 5-х класів - за Типовою освітньою програмою для 5 – 9 класів закладів загальної середньої освіти (затвердженою наказом Міністерства освіти і науки України від 19.02. 2021 № 235),
- для 6-9-х класів – за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів ІІ ступеня, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки від 20.04.2018 № 405; у 8-9 класах варіативна складова враховувала допрофільне навчання за профілем української філології.
- для 10-11-х класів – за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів ІІІ ступеню, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 № 408. 10-А, 11-А, 11-Б класи вчилися за профілем української філології, 10-Б - за математичним профілем.
Навчальний план включав інваріантну складову, сформовану на державному рівні, та варіативну складову, у якій передбачено додаткові години на вивчення предметів, на предмети та курси за вибором, спецкурси, факультативи.
Предмети інваріантної та варіативної складової навчального плану викладалися за державними програмами, рекомендованими Міністерством освіти і науки України для використання в закладах загальної середньої освіти. Під час перевірки виконання навчальних програм було проведено співбесіди з учителями, перевірено ведення класних журналів, оформлено підсумкові звіти.
Результати перевірки показали, що виконання навчальних програм в 1-11-х класах у межах часу, відведеного навчальним планом закладу освіти на навчальний рік на вивчення предметів (кількість годин за програмою та фактична кількість використаних годин) збігається, а саме:
- у 1-11-х класах навчальні програми з усіх предметів виконано в повному обсязі, відхилень від навчальних програм не виявлено, хоча частина навчального матеріалу викладалась дистанційно (з використанням освітньої онлайн-платформи);
- обов’язкової кількості тематичних оцінювань з усіх навчальних предметів, що визначена чинними навчальними програмами, дотримано, тематичне оцінювання рівня навчальних досягнень учнів за формою проведення було різним: усним, письмовим, різнорівневим тестуванням, практичною роботою відповідно до специфіки навчальних предметів;
- кількість обов’язкових лабораторних, практичних чи інших робіт (дослідів), передбачених чинними програмами з навчальних предметів, дотримана;
- варіативна складова навчального плану закладу освіти на 2022/2023 навчальний рік в 1-11-х класах виконана.
Виконання навчальних програм за 2022/2023 навчальний рік проаналізовано.
Інваріантна і варіативна складові навчального плану використані повністю.
Відповідно до річного плану перевіркою адміністрації було охоплено всі навчальні предмети і всі вчителі. Директор та заступники директора проводили педагогічні спостереження за якістю викладання з наступним проведенням аналізу відвіданих уроків та висновками, побажаннями й рекомендаціями. Результати перевірок узагальнено в аналітичних довідках.
Таким чином, робота з реалізації освітньої програми повністю завершена. У наступному навчальному році слід звернути особливу увагу на раціональність розподілу годин інваріантної і варіативної складової навчального плану з урахуванням профільності і допрофільності навчання.
Змішане навчання
Особливістю 2022-2023 навчального року є змішане навчання, яке стало викликом для нас усіх: і для вчителів, і для учнів, і для їх батьків. Навчання мало відбуватися, незважаючи на воєнний стан, відключення електроенергії, «повітряні тривоги». З вересня 2022 року для проведення онлайн уроків вчителі нашого закладу використовували єдину платформу MOODLE.
Дистанційне навчання здійснювалося відповідно до Освітньої програми ліцею та забезпечувало виконання педагогічними працівниками чинних державних стандартів освіти. Також встановлено, що освітній процес в умовах дистанційного навчання організований з урахуванням принципу здоров'язбереження, з метою запобігання емоційному, ментальному та фізичному перевантаженню учнів. Усім учням, у тому числі і тим, що тимчасово перебувають за кордоном, забезпечено доступ до навчальних матеріалів та завдань на платформі MOODLE. Учителі використовували різні методи та технології, щоб навчання було ефективним та цікавим. Освітня діяльність здійснювалась у синхронному або асинхронному режимі. Результати оцінювання навчальних досягнень повідомляли учням в індивідуальному порядку.
Педагогічні працівники в рамках академічної свободи обирали самостійно форми та види оцінювання з кожного навчального предмета; необхідні для цього ресурси; дату та тривалість проведення оцінювання (для синхронного режиму); дату та час розміщення завдань, кінцевий термін та спосіб їх подання (для асинхронного режиму). Результати робіт проаналізовано.
Робота з обдарованими дітьми
У 2022-2023 н. р. значна увага приділялася роботі з обдарованими дітьми.
Учні брали активну участь та перемагали у Всеукраїнській учнівській олімпіаді, зокрема
- з англійської мови ІІ місце в І турі ІІ етапу присуджено учениці 10 А класу Щербань Ілоні (учитель Гірняк Н.М.), учениці 11-А класу Пустельник Олені (учитель Яжик І.В.). ІІІ місце – учениці 8 Б класу Бобровській Вероніці (учитель Білас Г.М.);
- з фізики І місце в І та ІІ турах ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади присуджено учневі 9 А класу Рачову Ігорю, ІІІ місце – учневі 10 А класу Буці Олександру (учитель Головчак Ю.М.);
- з правознавства» ІІ місце присуджено учениці 10-Б класу Плекан Софії, учневі 11 Б класу Кіру Арсенію, ІІІ місце – учневі 9 А класу Чіхраю Юрію (учитель Левінський Р.І.);
- з української мови та літератури» в І турі ІІ етапу І місце присуджено учениці 10-А класу Щербань Ілоні (учителі Мосійчук Л.М., Фаль Н.Л.), ІІ місце – учневі 11-А класу Гаді Даніелю (учитель Вішко Р.Є.), у ІІ турі ІІ етапу Щербань Ілона посіла ІІІ місце;
- з інформаційних технологій» ІІ місце присуджено учениці 9 В класу Секелик Вероніці (учитель Дюк Б.І.), учениці 10-Б класу Марканич Юлії (учитель Демковський І.І.), ІІІ місце - учневі 11-А класу Крошному Дмитру (учитель Демковський І.І.);
- з географії» І місце в І та ІІ турах ІІ етапу присуджено учневі 9-А класу Чіхраю Юрію, учениці 10 Б класу Плекан Софії (учитель Держипільська Х.В.);
- з трудового навчання» ІІ місце присуджено учневі 9 А класу Романяку Роману, учениці 9 А класу Куприч Катерині (учитель Горбань Т.В.); з інформатики» ІІ місце присуджено учневі 11-А класу Крошному Дмитру (учитель Демковський І.І.);
- з математики І місце в І та ІІ турі ІІ етапу присуджено учениці 10 Б класу Марканич Юлії, ІІ - учневі 11-Б класу Кіцулі Андрію (учитель Квасниця Р.М.);
- з хімії І місце в ІІ турі ІІ етапу присуджено учениці 8 Б класу Роман Лілії, учениці 10 А класу Щербань Ілоні, ІІІ місце – учениці 11 Б класу Липецькій Оксані (учитель Антончак Г.Б.).
У ІІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії ІІІ місце присуджено учневі 9 - А класу Чіхраю Юрію, учениці 10-Б класу Плекан Софії (учитель Держипільська Х.В.).
Підбиваючи підсумок, слід зазначити, що робота закладу з обдарованими дітьми виконувалася згідно з планом на належному рівні.
ОЦІНКА ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ
Протягом 2022-2023 навчального року організовано методичну робота, спрямовану на виконання науково-методичної проблеми «Від інноваційного змісту та технологій освіти через педагогічну майстерність учителя до формування особистості учня та підготовки його до життя в сучасних умовах».
На засіданнях методичної ради розглядались такі питання:
- ознайомлення з нормативно-правовими документами на 2022-2023 н.р.;
- опрацювання методичних рекомендацій з питань організації виховної роботи в закладі в 2022-2023 н.р;
- проведення виховної роботи в умовах карантину та воєнного стану;
- використання новітніх технологій у виховній роботі;
- формування творчої особистості школяра;
- громадянське виховання підлітків як соціально-педагогічна проблема.
Робота методичних об’єднань була спланована, засідання проводилися на належному рівні з обговоренням науково-теоретичних питань і практичної діяльності вчителів.
Педагоги закладу є активними членами вебспільноти освітян, підвищують кваліфікацію на таких платформах, як «Всеосвіта», «На урок», «Прометеус» тощо, де проходять курси, беруть участь у семінарах та конференціях, розміщують власні методичні матеріали, створюють тести для перевірки рівня навчальних досягнень учнів.
Аналіз підсумків навчального року дає підстави зробити висновки, що порівняно з минулим навчальним роком зріс рівень фахової майстерності педагогів.
Реформування освіти в умовах Нової української школи диктує сьогодні нові підходи до підготовки учнів початкової та базової школи. Пріоритетним стає всебічний розвиток особистості дитини, оволодіння ключовими та предметними компетентностями, наскрізними вміннями, необхідними життєвими й соціальними навичками, що забезпечують її готовність до життя в демократичному й інформаційному суспільстві. У 2022-2023 н.р. проведено заходи з підготовки школи до впровадження концепції НУШ у 5 класі, а саме: круглий стіл «Нова українська школа – нові підходи до навчання», майстер-клас «Використання інноваційних освітніх технологій у 5 класі НУШ», тренінги: «Перші кроки НУШ. Сучасні форми роботи з батьками», «Педагогіка партнерства презентацію проєктів: «Навчання через гру. Залучення конструктора LEGO в освітній процес», «Особливості створення освітнього середовища».
Робота методичного об’єднання вчителів початкових класів була спрямована на підвищення професійної майстерності та розвиток творчої ініціативи вчителів, упровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти; застосування інтерактивних технологій; створення умов для формування ключових компетентностей учнів. Свою діяльність вчителі початкових класів спрямовували на створення творчої атмосфери, модернізацію форм, методів та засобів навчання і виховання дітей. Під час війни школа стала осередком, який дав змогу дітям не лише здобувати знання, але й отримати психологічну підтримку.
Найбільш оптимальна та безпечна форма організації освітнього процесу в умовах воєнного стану -- дистанційна. Корисними у цій ситуації стали напрацьовані нами під час пандемії коронавірусу моделі змішаного та дистанційного навчання у синхронному й асинхронному режимах. Під час онлайн-занять педагоги проводили консультації з дітьми, інтегровані уроки, навчальні заняття-бесіди, та творчі заняття. Методи роботи з учнями добирали відповідно до навчального предмета, віку дітей та їхніх інтересів. Перевагу віддавали проблемним, пошуковим та творчим. В умовах війни бесіда або діалог кращі за інструкції чи розповіді, а творче завдання - за вправи.
Серед найпоширеніших форм методичної роботи в 2022-2023 н.р. були психологопедагогічні консультації, семінари-практикуми, Школа педагогічної майстерності, теоретичні семінари, аукціони методичних ідей, тренінги, співбесіди, консультації на актуальні теми, круглі столи, майстер-класи (“Гіперактивні учні. Практичні кейси для педагогів”; “Навчаємо у соцмережах. Пошук та ефективне використання освітнього контексту”; “АВА-терапія: модель застосування поведінкового керівництва у роботі з дітьми з розладами розвитку”; “Освіта в умовах воєнного стану; “Формування стресостійкості. Психологічні техніки самодопомоги в умовах війни”, “Психолого-педагогічні чинники розвитку емоційного інтелекту”; “Сучасний інтегрований урок: від ідеї до проведення”; “Школа для всіх. Оцінювання без знецінювання”). Вчителі початкових класів були активними учасниками творчої групи педагогів школи. Куличок О.Я. неодноразово проводила тренінгові заняття для вчителів школи та міста, була учасницею телемосту “ Жива розмова з Шияном про НУШ”. Діяльність методичних об’єднань вчителів в 2022-2023 н.р. була спрямована на реалізацію державної політики в системі освіти, виконання державних програм викладання предметів, створення належних сучасних умов для навчання і виховання учнів, підвищення професійної майстерності педагогічних працівників, ефективне використання інтелектуального потенціалу учасників освітнього процесу. Уся робота підпорядкована головній меті – допомогти вчителеві найбільш ефективно використати свої знання у впровадженні в життя державної освітньої політики.
Аналіз роботи педагогів, членів методичних об’єднань дає підставу зробити висновок, що завдання, які випливають із методичної проблеми, в основному виконано.
Однак поряд з позитивними результатами в роботі методичного об’єднання є ряд недоліків:
- недостатній рівень виявлення та впровадження передового педагогічного досвіду;
- потребує покращення робота з обдарованими учнями;
- мале висвітлення власних педагогічних доробок у педагогічній пресі.
Виховна робота
Виховну роботу в ліцеї в 2022-2023 н.р. організовано відповідно до Концепції національнопатріотичного виховання дітей та молоді та методичних рекомендацій щодо національнопатріотичного виховання, затверджених наказом МОН № 641 від 16.06.2016 року. Головну увагу спрямовано на збереження власного життя і здоров’я, формування в учнів активної життєвої позиції, виховання моральності та культури поведінки. Постійно проводилась роз’яснювальна робота з питань профілактики злочинності та шкідливих звичок серед школярів.
Увічнювалась пам’ять жертв війни, голодоморів і репресій в Україні, відзначались державні свята та пам’ятні дати з історії України та її славних синів, політичних і громадських діячів. Враховуючи завдання національного виховання, визначені в Концепції виховання дітей та молоді у національній системі освіти, виховна робота організована й проводилася в різних формах і напрямках: національно-патріотичне, правове, превентивне, художньо-естетичне. Класні керівники використовували методи виховання не тільки як засіб подолання негативних тенденцій у розвитку особистості, але і як засіб формування позитивних властивостей і якостей. Педагогічний колектив свою виховну роботу спрямовував на виховання свідомого громадянина, патріота України. В усіх класних кімнатах оформлені куточки державної символіки, де учні мають змогу ознайомитися з державними символами України – Гербом, Прапором, Гімном. Усі урочистості супроводжувалися Гімном України. Виховуючи повагу до історичного минулого нашого народу, учні брали участь і перемагали в різноманітних заходах, що надає їм не лише неоціненний досвід набуття навичок науковості, пошуковості, але й вчить поважати традиції свого народу, його велику культурну спадщину. З метою виховання поваги учнів до традицій українського народу, його історії, української мови проведено такі заходи:
- День Козацтва;
- Загальношкільна лінійка до Дня української писемності та мовлення.
- організовано «службу мовного порятунку» «Говорімо правильно»
- Всеукраїнський радіодиктант національної єдності.
- Перегляд учнями 1-4 класів українських мультфільмів та фільмів.
- Виставка малюнків «Я люблю українську мову».
- Проведення заходів до Дня Соборності України: Єдиний день інформування, виховні години.
- Проведення мовно-літературного конкурсу імені Т.Г.Шевченка.
- Урочистості з нагоди народження Т.Г.Шевченка «І щоб, здавалося, слова…»;
- Заходи до Міжнародного дня рідної мови.
Традиційними в школі є заходи щодо відзначення дня Героїв небесної сотні, уроки мужності, історичні та виховні години (класні керівники 1-11 кл.); зустрічі з воїнами АТО та воїнами, які брали участь у воєнних діях; виготовлення оберегів для воїнів; виховні години щодо відзначення Дня Гідності та Свободи; Екскурсія в музеї. Пізнавальна екскурсія «Стежками юного Франка», «Життя та побут наших предків»; Відповідно до Указу Президента України 14 жовтня – День захисника України.
До Дня Захисника України учнівським самоврядуванням було підготовлено святковий концерт та проведено змагання між юнаками.
Ліцеїсти брали участь у святах: «Кожний день – найкращий», «Капсула шкільних мрій», Малюнок на асфальті», «День без рюкзаків», «Останні акорди весни», «Одягнімо вишиванку!», «Українські вишиванки, наче сонячні світанки», «Вишиванка справжнє диво!», «Мама – це синонім слова «Любов», «Боротьба за мир – найсвятіша справа» з нагоди Дня Гідності та Свободи, «Сонце зігріває землю, а друг – душу…», «Мова – це віконця, через які людина бачить світ…», «Мова – ключ до Вічності, пароль до дверей Всесвіту», «Шевченко безсмертний, як і народ», «Шевченко і сьогодення», «Шевченко в наших серцях», «Вода – джерело життя, «Про свою безпеку дбай , ЗСУ допомагай». «Наша мова солов’їна», «Моя родина – невід’ємна частина України», «Святий отче Миколаю, Україна на тебе чекає!», «У гостях у зимової казки», «Разом до перемоги», «Рік незламності!», «Прощавай, букварику!».
Ліцеїсти залюбки організовували флешмоби: «Ми любимо Україну» з нагоди Дня Української Державності, «День кульбаби», «Кольоровий тиждень», «Швидко двері відчиняйте, на Джинс Party поспішай!», «Борімося за мову- Берегиню народу!», «Sambir is my native town!», «Служіння Вітчизні –це велична любов, сила волі та патріотизм», «Україна понад усе!» з нагоди відзначення Дня Збройних Сил України, «Берегиня вроди – хустка», «Одна –єдина , наша Україна!» з нагоди Дня Соборності України, «Низький уклін Вам, українські юнаки, нескорені воїни сильної нації» з нагоди Дня пам’яті Героїв Крут, «Розфарбуй сірі будні яскравими барвами!», «Обираємо бути щасливими», «Твори добро», «Мінна безпека з Патроном», «Твій друг – дорожній рух», «Щоб не трапилось біди – прості правила повинен знати ти!», «Діти України за мир».
Проєкт «Кожна школа – здорова школа», проєкт «Органайзер для рукоділля», проєкт «Альтернативні джерела енергії», проєкт-гра «Кубик кидай – символіку писанки вивчай», дискусія «Яка професія в тренді?» спортивний фестиваль «Мама, тато, я – спортивна сім’я», гра –квест «У пошуках світла», гра-квест «Безпека на дорозі – безпека життя», тренінг «Твоє здоров’я – у твоїх руках», урок-вікторина День єднання».
Колективні творчі справи не тільки сприяють формуванню особистості з активною громадянською позицією, а й вчать жити і працювати в колективі, сприяють адаптації до сучасного соціуму, духовно збагачують особистість учня, допомагають у осмисленні життєвих цінностей, у вивченні сучасних реалій життя і перспектив розвитку особистості.
З метою дотримання правил безпечної поведінки дітьми на вулиці, у місцях громадського відпочинку, в освітньому закладі та вдома класні керівники провели низку виховних бесід з питань безпеки життєдіяльності, у тому числі протимінної: «Сам удома: безпека твоєї оселі», «Сам надворі. Безпечна прогулянка», «У небезпечних місцях. Ігри у небезпечних місцях», «Небезпечні речовини», «Евакуація з приміщення школи», «Порятунок і захист людей у надзвичайних ситуаціях», «Надання невідкладної допомоги у надзвичайних ситуаціях». Екологічний напрямок складає основу сучасної освіти. Так, традиційними для нашої школи стали акції «За чисте довкілля», «Посади квітку», «Птах року», «День зустрічі птахів». Щорічно до Дня землі проводиться низка заходів щодо роз’яснювальної роботи серед учнів та населення стосовно проблем навколишнього середовища. Звичними для школярів є екодесанти «Ми за чисте довкілля», екоакції із заощадження природних ресурсів «Збережи краплинку», конкурси малюнків та плакатів «Обережно – Первоцвіти».
Класні керівники надають школярам інформацію про користь птахів, їхню різноманітність, виховують вміння турботливо ставитися до птахів у важкий зимовий період, зокрема учні традиційно виготовляють годівнички для птахів та підгодовують їх.
Поводиться робота з учнями відносно ефективного використання ресурсів, вони з великим задоволенням виготовляють еколистівки, створюючи красиве і корисне з речей, що втратили своє призначення. Також діти залучаються до збору макулатури, пластикових кришечок, з метою вторинного використання. Під час проведення таких форм роботи у школярів формуються поняття та уявлення про довкілля, відчуття особистої причетності до збереження природних багатств, екологічної культури.
Принцип особистісної орієнтації націлює класних керівників на формування в учнів почуттів самоцінності, упевненості в собі, виробляє оптимістичну стратегію розвитку кожного здобувача освіти на етапі прогнозування, спрямовує зусилля на розвиток світогляду, цілісної свідомості. З цією метою в 2022-2023 н.р. проведено такі заходи та виховні години: «Я – частина природи», «Моє довкілля», «Збережемо Землю», «Моя земля – земля моїх батьків»; усні журнали «Червона Книга України», «Екологічні проблеми нашого міста»; інтелектуальні ігри «Ми в гостях у природи», «Екологічний дивосвіт», «Дзвони Чорнобиля».
Колективні творчі справи дозволили налагодити партнерські стосунки з дітьми, які складаються в системі інноваційної виховної роботи, дають надію на те, що наші учні зможуть стати представниками нової генерації, про яку так багато зараз говорять.
Відслідковувалася динаміка особистісного розвитку, рівень згуртованості учнівських колективів, ціннісні орієнтації та ціннісні пріоритети учнів.
Учнівське самоврядування в школі – спосіб організації учнівського колективу, що забезпечує комплексний виховний вплив на школярів шляхом залучення їх до усвідомленої та систематичної участі у вирішенні важливих питань особистого життя класу, школи. Перед педагогічним колективом нашого закладу постає мета — грамотно використовувати учнівське самоврядування — цей могутній засіб розвитку особистості в системі виховання. Учнівський парламент був ініціатором різноманітних заходів, спрямованих на вирішення проблем сучасності. Ця робота вимагала дієвої участі кожного у різноманітних заходах.
Виконуючи завдання художньо-естетичного виховання, в школі вивчалися найкращі твори української та світової культури, велася робота з розвитку вмінь примножувати культурно мистецькі надбання, відчувати й відтворювати прекрасне в повсякденному житті. Аналізуючи роботу методичного об'єднання класних керівників, слід зазначити, що ефективність виховної роботи цілком залежить від рівня налагодженої співпраці педагогічного й батьківського колективів. Класні керівники спланували заходи із залученням батьків до активного шкільного життя. Так, було проведено Свято «Букваря», Свято урочистого вручення свідоцтв про повну загальну середню освіту, де безпосередньо були задіяні батьки. З батьками проводились такі бесіди: «Відповідальність батьків за виховання дітей», «Попередження правопорушень та злочинності в дитячому середовищі», «Попередження дитячого травматизму».
Слід зазначити, що проведені протягом року заходи мали емоційний вплив і відіграли роль у вихованні учнів. До виховних заходів були залучені всі учні з урахуванням їх індивідуальних особливостей та нахилів, де вони змогли проявити свою активність.
Робота з морально-естетичного виховання була спрямована на формування особистості, яка здатна уникати конфліктів, більше уваги приділялось вихованню в дітей толерантності, внутрішньої потреби в загальнолюдських цінностях, свідомого дотримання учнями встановлених правил, вимог, норм, прийнятних у суспільстві, виховання такту, чемності, громадянської відповідальності, самодисципліни та організованості.
Протягом навчального року надавалась соціальна допомога дітям пільгових категорій. Дітисироти та діти, що знаходяться під опікою, мали пільгове харчування.
Протягом навчального року з метою проведення просвітницької роботи з учнями та батьками з питань безпеки життєдіяльності відбувалися зустрічі з представниками правоохоронних органів.
На виконання річного плану роботи школи з метою протидії поширенню злочинності серед неповнолітніх, вдосконалення виховної та просвітницької роботи, формування та розвитку культури здоров’я на позиціях здорового способу життя в школі: На загальношкільних батьківських зборах було розглянуто питання про дотримання законодавства про загальну середню освіту. Класні керівники 1-11 класів довели до відома батьків інформацію про відповідальність за виховання дітей та соціальний захист неповнолітніх.
У рамках Всеукраїнського тижня права проведено Єдиний Всеукраїнський урок на тему «Права людини», конкурс малюнків «Права дитини», виховна година в 1-11 класах «Рівні права – рівні можливості», організовано круглий стіл з питань забезпечення прав і свобод людини в Україні.
Під час проведення акції «Ми проти насильства» проведено виховні години «День толерантності» та «Як убезпечити себе від насилля», виставка літератури «Світ без насильства», демонстрація відеороликів щодо профілактики насилля, оформлено плакати «Ми звільнимо світ від насильства».
На засіданні батьківського всеобучу в 1-4 класах було розглянуто наступні питання: Батько й мати – основні вихователі, Складові батьківського авторитету, Роль особистого прикладу батьків у вихованні дітей.
Постійно проводились профорієнтаційні зустрічі учнів 9-11 класів з представниками ВУЗів та технікумів з метою майбутнього працевлаштування.
На виконання Національної програми «Діти України» з метою розв'язання проблеми профілактики бездоглядності дітей та скоєння ними правопорушень, створення належних умов для їх фізичного, інтелектуального й духовного розвитку, виявлення та взяття на облік дітей, які потрапили в складні життєві обставини та підвищення рівня організації в школі було створено Раду профілактики правопорушень серед учнів. На виконання плану роботи ради з учнями «групи ризику» та учнями, що перебувають на внутрішкільному обліку, проводилась відповідна робота.
У закладі було організовано всеобуч для батьків з питань правової освіти населення, виконання батьківських обов’язків, відповідальності за дітей, їх безпеки життя та здоров’я, профілактики жорстокого поводження з дітьми та насильства в сім’ї.
Соціальний захист
В умовах війни та дистанційного навчання постало гостре питання стану психологічного здоров’я здобувачів освіти та їхніх батьків, що впливало на освітній процес та призвело до низки ускладнень для здобувачів освіти: послаблення зовнішнього контролю за виконанням навчальних завдань; складнощі в самоорганізації і плануванні режиму навчальної роботи і відпочинку; обмеження соціальних контактів, застосування інформаційних технологій в освітньому процесі, потребі змінювати усталений ритм життя, - тому важливим завданням було та залишається надання психологічної підтримки всім учасникам освітнього процесу відповідно до цілей та завдань системи освіти. Діяльність практичного психолога була зосереджена на оптимізації освітнього процесу, збереженні психічного здоров'я дітей, сприянні їх особистісному розвиткові. Діяльність психологічної служби ліцею в 2022-2023 н.р. сприяла формуванню в учнів навичок свідомого, відповідального споживання медіа-продукції, розвивала критичне мислення, здатність відокремлювати оцінювальні судження, що транслюються у медіапросторі, від реальних фактів; як обмежувати себе, особливо в критичних ситуаціях, споживання інформації лише в обсягах, необхідних і достатніх для вирішення певної життєвої проблеми; як виробляти у себе толерантність до невизначеності, усвідомити, що від загроз та небезпек, які з’являються в сучасному світі, можна успішно захиститись, якщо опанувати надійні способи захисту.
Одним із важливих напрямків в роботі практичного психолога був психологічний супровід процесу адаптації до умов навчання в ліцеї, попередження шкільних конфліктів, розвиток мотивації до навчання учнів. Особлива увага приділялась п’ятикласникам школи НУШ, зміні підходів до навчання та змісту освіти. Адже мета НУШ – виховати інноватора та громадянина, який вміє ухвалювати відповідальні рішення та дотримується прав людини. Для учнів були проведені заняття з елементами тренінгу з метою формування команди, відпрацювання навичок конструктивної взаємодії, неконфліктних способів вирішення проблемних ситуацій.
Не менш актуальним напрямком роботи була профілактика негативних явищ в учнівському середовищі, вивчення соціальної ситуації та факторів ризику, упровадження нових підходів до організації просвітницько-профілактичної діяльності, у тому числі попередження булінгу, конфліктів, узалежнень. Учні навчалися аналізувати та коректувати власний досвід, дізналися, які дії можна кваліфікувати як булінг, яка відповідальність передбачена за його вчинення, де шукати допомогу та підтримку підлітку в складних життєвих ситуаціях. Для учнів проведені заняття «Електронні сигарети - мінімалізація шкоди здоров’ю чи маркетинговий хід?», гра «Рожеві окуляри», «Галопом по Європі» - щоб підвищити рівень знать, уявлень та розуміння проблем, пов’язаних із торгівлею людьми.
Психологічна допомога та емоційна підтримка учасників освітнього процесу, спрямована на збереження і зміцнення психічного здоров’я в умовах воєнного стану, передбачала опанування техніками стабілізації емоційного стану (технік заземлення, дихання, самомотивації, тощо) та розвиток стресостійкості особистості. Для учасників освітнього процесу підготовлено ряд рекомендацій з актуальних проблем: «Підлітковий вік – вік можливостей і ризиків», «Дітям про стрес, емоції, стійкість … і не тільки», «Як батькам підтримати дітей під час війни», «Попереджений – значить озброєний», «Обійми – інвестиція у стосунки», «Як зберегти психологічне здоров’я під час війни», «Конфлікти – скандал чи потреба змін?».
З метою розвитку професійних навичок практичний психолог Томашик М.М. та соціальний педагог Хащівська О.Б. пройшли ряд курсів на освітніх платформах Edera,
Prometheus, Освіторія.
УПРАВЛІНСЬКІ ПРОЦЕСИ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
Якість освітньої діяльності неможлива без розуміння шляхів розвитку закладу освіти. Цілі розвитку та основні кроки задля їх досягнення формулюються у Стратегії розвитку закладу що містить визначення цінностей, які сповідує заклад.
Тому у 2022-2023 навчальному році адміністрація закладу освіти разом із педагогами закладу та експертними групами створили Стратегію розвитку закладу на 2022-2027 роки для удосконалення якості освітніх послуг, які надає заклад, вироблення освітньої та наукової стратегії з урахуванням якісних змін у державі.
Створенню Стратегії розвитку у закладі освіти передували анкетування та опитування педагогічних працівників, учнів та батьків, що дало змогу сформувати уявлення про наявний стан діяльності закладу. Анкетування проводилося цілком анонімно з використанням Googleформ на платформі Moodle. Результати опитування проаналізовано, враховано в проєктах освітньої програми та річного плану роботи на наступний рік, а також оприлюднено на сайті ліцею.
Протягом 2022-2023 н. р. заклад освіти працював за освітньою програмою (погоджено педагогічною радою, протокол №1 від 31.08.2022 року), складеною відповідно до чинних типових освітніх програм закладів загальної середньої освіти І, ІІ, ІІІ ступенів, яка враховувала профільність навчання, побажання учнів та батьків. Реалізація інваріантної та варіативної складових навчального плану здійснювалась за програмами, затвердженими Міністерством освіти і науки України. Варіативна частина робочого навчального плану в 2022/2023 н. р. була спланована на врахування побажання учнів, запитів батьків, кадрове та навчально-методичне забезпечення.
У 2022-2023 навчальному році школа працювала за річним планом, затвердженим за засіданні педагогічної ради № 1 від 31.08.2022.
Для здійснення самооцінювання якості освітньої діяльності у закладі освіти розроблена внутрішня система забезпечення якості освіти (протокол засідання педагогічної ради №1 від 31.08.2020 року, наказ по школі № 108 від 31.08.2020 р «Про затвердження Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти»), що включає критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників та здобувачів освіти, управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти, систему та механізм забезпечення академічної доброчесності.
Цього навчального року адміністрацією здійснювалося вивчення системи роботи вчителів, що атестувалися, протягом навчального року вивчався стан ведення класних журналів. На основі перевірки складені аналітичні довідки.
Упродовж 2022/2023 н.р. вивчено та проаналізовано питання з управлінської, організаційної, освітньої діяльності, а саме:
- управлінська діяльність адміністрації та здійснення внутрішкільного контролю;
- організація освітнього процесу, у тому числі за змішаною формою, рівень знань, умінь та навичок учнів, стан викладання предметів і курсів;
- організація системи методичної роботи та навчально-методичне забезпечення педагогічного процесу;
- стан роботи щодо реалізації концепції національного виховання;
- організація роботи з охорони праці та попередження дитячого травматизму;
- охорона дитинства та робота з дітьми ВПО;
- кадрове забезпечення діяльності закладу освіти: атестація та проходження педагогічними працівниками курсів підвищення кваліфікації; - організація роботи закладів освіти під час карантинних обмежень.
Робота з направлення діяльності закладу в межі нормативно – правового поля була ключовою протягом року, а саме:
- розроблено та прийнято Правила внутрішнього трудового розпорядку закладу;
- розроблені та затверджені функціональні обов’язки працівників закладу з питань охорони праці;
- проводилась цілеспрямована робота щодо розроблення нового Статуту відповідно до реорганізації закладу;
- розроблено новий Колективний договір між адміністрацією школи та профспілковим комітетом, що відповідає сучасним нормативно-законодавчим документам.
Цілеспрямовано проводилась робота щодо підвищення культури управління навчальним закладом, а саме:
- зміцнення трудової дисципліни;
- розвитку інформаційного забезпечення всіх учасників освітнього процесу.
У школі створені та працювали органи самоврядування: збори трудового колективу, батьківські комітети класів, учнівський парламент. За участю вищезазначених органів вирішувалися найбільш важливі питання діяльності закладу, розвиток матеріально–технічної бази, організація освітнього процесу, участь у громадських проєктах.
Таким чином, у 2022/2023 н.р. велась системна планова робота з цього питання. Але серед недоліків слід назвати труднощі, а саме: у недостатньому забезпеченні школи комп’ютерами та мультимедійною технікою, у відсутності сучасних кабінетів фізики, хімії, біології, географії, іноземних мов, Захисту України, інформатики, майстерень. У наступному році слід направити зусилля на залучення позабюджетних коштів на придбання комп’ютерної техніки, що значно підвищить рівень і якість управлінської та організаційної діяльності.
Пріоритетним завданням в 2022-2023 н.р. було зміцнення матеріально-технічного забезпечення закладу. Протягом 2022-2023 навчального року здійснено капітальний ремонт приміщень закладу.
Заклад працює в режимі стабільності, ліміти на використання енергоносіїв не перевищено. Проте на сьогодні залишається багато нагальних проблем, які необхідно вирішити. Першочергова проблема – відсутність укриття.
Адміністрація закладу постійно вивчає потреби учнів та працівників, готує і доводить до відома засновника запити для задоволення потреб закладу освіти та відстежує їх реалізацію.
Однією з важливих складових управлінського процесу є безумовне виконання вимог статті 30 Закону України «Про освіту», яка визначає перелік обов’язкової інформації, яку заклад має оприлюднювати. У нашому закладі створений та функціонує офіційний сайт, де є відкритий доступ до вищезгаданої публічної інформації. Сайт закладу постійно оновлюється, є одним із інструментів організації дистанційного навчання. Шкільне життя закладу висвітлюється також на офіційній Facebook-сторінці.
Кадрова політика закладу спрямована на забезпечення закладу освіти кваліфікованими педагогічними та іншими працівниками.
Протягом 2022-2023 н. р. заклад освіти був забезпечений кадрами на 100%.
У закладі всього педагогічних працівників – 61, з них 1 працює за сумісництвом.
Педагогічні працівники мають:
кваліфікаційні категорії:
- спеціаліст вищої категорії - 32;
- спеціаліст І категорії – 11,
- спеціаліст ІІ категорії – 7,
- спеціаліст – 9;
- 12 тарифний розряд -2.
педагогічні звання:
- «старший учитель» – 23,
- учитель-методист – 3.
Запорукою ефективності освітнього процесу було і залишається підвищення професійного рівня педагогів. Саме тому особлива увага приділялась самоосвіті та атестації педагогічних працівників. У 2022-2023 н.р. курсова перепідготовка та атестація здійснювалась згідно з перспективним планом. У 2022-2023 навчальному році черговій атестації підлягало 9 педагогічних працівників, яких було ознайомлено з графіком проведення атестації під підпис. Одного вчителя проатестовано позачергово. Було ознайомлено педагогічний колектив зі списком педагогічних працівників, що атестуються в 2022-2023 н.р. Перевірено терміни проходження курсів підвищення кваліфікації педпрацівників, які атестуються в 2022-2023 навчальному році, закріплено їх за членами адміністрації та атестаційної комісії для вивчення системи та узагальнення досвіду роботи. Протягом 2021-2022 навчального року проведено творчі звіти, виступи педагогів, які атестуються, на засіданні шкільних методичних об’єднань, педагогічних рад, нарад при директорові. Членами атестаційної комісії І рівня було вивчено рівень кваліфікації, професійної діяльності та загальної культури вчителів, які атестуються. Педагоги, які атестувалися в 2022-2023 навчальному році, брали активну участь у загальношкільних заходах, проводили відкриті уроки та позакласні заходи, майстер-класи та тренінги.
Атестацію педагогічних працівників школи в 2022-2023 навчальному році проведено відповідно до ст. 54 Закону України «Про освіту», вимог Типового положення про атестацію педагогічних працівників України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 р. № 930, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 14.12.2010 р. № 1255/18550, наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України «Про затвердження змін до Типового положення про атестацію педагогічних працівників» від 20.12.2011 р. № 1473, Графіка проведення атестації педагогічних працівників школи в 2022-2023 навчальному році. На підставі рішення атестаційної комісії І рівня Комунального закладу «Ліцей «Лідер» м. Самбора Самбірської міської ради Львівської області» від 24 березня 2023 року (протокол № 3) присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої категорії» Держипільській Христині Володимирівні, вчителю географії, Лозинській Наталії Ярославівні, вчителю початкових класів, Томашик Марії Миколаївні, вчителю основ християнської етики, присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії» Іздебській Іванні Василівні, вчителю образотворчого мистецтва, Лазор Ірині Миколаївні, вчителю початкових класів, Чухрай Наталії Богданівні, педагогу-організатору, Чухрай Наталії Богданівні, вчителю української мови і літератури. На підставі рішення атестаційної комісії ІІ рівня відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради від 04.04.2023 року присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» Куприч Лесі Казимирівні, вчителю української мови і літератури, проатестовано на відповідність раніше присвоєній педагогічній категорії «спеціаліст вищої категорії Яжик Ірину Василівну, вчителя англійської мови, на відповідність раніше присвоєній педагогічній категорії «спеціаліст вищої категорії» та раніше присвоєному педагогічному званню «старший учитель» Рівняк Ірину Зіновіївну, вчителя початкових класів.
Таким чином, якісний склад педагогічного колективу значно змінився в позитивний бік.
У наступному навчальному році заклад працюватиме над такими проблемними питаннями:
- упровадження якісного профільного та допрофільного навчання (8-9, 10 класи);
- організація освітнього процесу в умовах Нової української школи ( 5-6 класи) ;
- підготовка педагогів для роботи за новим державним стандартом;
- удосконалення механізмів організації дистанційного та змішаного навчання;
- активне впровадження педагогіки співпраці, співдружності, що передбачає: повагу до особистості школяра, захищеність школяра від приниження, образ, поширення досвіду самоврядування;
- зміцнення матеріально-технічної бази закладу, дотримання санітарно-гігієнічних умов, техніки безпеки;
- упровадження нових інформаційних технологій в управлінську діяльність та освітній процес.
Наше завдання – продовжити незворотні позитивні тенденції розвитку закладу, що забезпечить успішну практичну реалізацію завдань і викликів, які стоять перед нашим закладом.